8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Dünya Kadınlar Günü her sene 8 Mart’ta kutlanan ve BM tarafından tanınan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine ve sosyal başarılarının kutlanmasına hedeflenmektedir.

             8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NÜN TARİHÇESİ

ABD’nin New York kentinde, 8 Mart 1857 tarihinde 40.000 tekstil işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasının önünde greve başladı. Ancak kolluk kuvvetlerinin işçilere saldırıp şiddet uygulaması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi feci şekilde hayatını kaybetmiştir.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında ” Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı.1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve toplu olarak kutlandı. 12 Eylül Darbesi’nden sonra darbe yönetimi tarafından dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984’ten itibaren ise her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya devam edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir