BOŞANMA (EVLİLİĞİN SONLANDIRILMASI)

Boşanma Davası

Boşanma davası bireylerin evlilik birliğini yasal olarak sonlandırmaları taraflardan birisinin veye 2 tarafında açmaları gereken dava türüdür. Boşanma sürecinde evliliğin sonlandırılması ancak Medeni Kanun’da belirlenmiş haklı boşanma nedenleri kapsamında yapılabilir. Kanun Hangi hallerde boşanma davası açılabileceğini açıkça ifade etmektedir. Bu noktada boşanma nedenleri içerisinden her hangi birisine sahip olunmaması durumunda açılacak olan boşanma davası reddedilecektir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası nasıl açılır diye merak eden kişiler açısından bu davanın nasıl açılacağı kadar nasıl yürütüleceği de önemli bir noktadır. Boşanmanın hukuki süreci içerisinde yerine getirilmesi gereken prosedürler vardır ve bu prosedürlerin doğru işletilip işletilmemesi boşanma davası süresini ve boşanma davası sonucunu direk olarak etkiler. O yüzden bireylere boşanma sürecini yürütürken uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilmektedir.

 

Boşanma Nedenleri Nelerdir?

Boşanma sürecinde bireylerin açacakları boşanma davası içerisinde haklı kabul edilebilmeleri için ilgili kanunda belirlenmiş olan özel boşanma nedenleri ya da genel boşanma nedenleri içerisindeki hukuki sebeplerden bir veya bir kaçına sahip olmaları gerekmektedir. Aksi durumda açılacak boşanma davası reddedilecektir.

Boşanma  Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma avukatı ile açılacak olan boşanma davası anlaşmalı boşanma davalarında 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürede evlilik birliğinin sonlanmasını sağlarken, çekişmeli boşanma olarak yürütülecek davalarda 8 ay ile 1 yıl arasında bir sürede bu dava sonlandırılabilir. Normal şartlarda bireysel olarak açılacak olan boşanma davaları 2-3 yıl sürebilmektedir.

Boşanma Davaları Reddedilirse Ne Olur?

Diğer yandan boşanma davasında hukuki altyapı oluşturulamaz ise açılacak boşanma davasında ret kararı alınması en muhtemel sonuçtur. Bilindiği gibi boşanmanın reddi gibi bir durum ortaya çıktığında bireyler tekrar aynı nedenle 3 yıl içerisinde boşanma davası açamazlar. Bu da bireylere 3 yıl zaman kaybetmelerini ifade eder.

Boşanma Avukatı Tutulmalı Mıdır?

Boşanmak istiyorum diyen bireylerin istedikleri sonuçları en kısa süre içerisinde almaları adına boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Boşanma davalarında müşterek çocuğun velayeti, evlilik içerisinde alınmış olan malların nasıl paylaşılacağı, tarafların nafaka ya da tazminat taleplerinin olup olmadığı gibi hususlarda hak kaybı yaşanması olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenlerle bireylere bu süreçte boşanma avukatı tutmaları önerilir. Boşanma avukatı müvekkilinin haklarını koruma noktasında bilgi ve deneyimi sayesinde müvekkillerine avantaj sağlamaktadır. Her ne kadar boşanma davaları da dahil olmak üzere açılacak davalarda avukat tutulması zorunlu olmasa bile boşanma davası açacak kişilerin bu tür bir hak kaybı ile karşılaşmaması adına boşanma avukatı tutması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir